Folkórny súbor Lipovec

Súbor bol založený v roku 2002 , ale pod názvom FS Lipovec pôsobí od roku 2012. Zriaďovateľom súboru je Občianske združenie Rovina z Vranova nad Topľou – mestská časť Čemerné. Folklórny súbor sa snaží pritiahnuť pozornosť divákov svojou intenzívnou prácou. Súbor pravidelne pripravuje celovečerné programy s rôznou tematikou. Niekoľko tanečníkov získalo popredné umiestnenia na celoslovenskej súťaží tanečníkov. Viac než 300
vystúpení v zahraničí a doma svedčí o jeho vysokých umeleckých kvalitách.

Prečo názov Lipovec?
Hľadali sme nejaký názov, ktorý by mal nejakú súvislosť s Čemernym až sme ho našli v knižke Pavla Bindasa ,“ Čemerne to ňebul valal“, kde sa uvádza, že od roku 1229 až do roku 1410 bolo Čemerné súčasťou panstva Lipovec. Súbor má tri zložky. Najstaršiu a to od 14 rokov, v ktorej momentálne pôsobí 40 členov.
Za svoju existenciu navštívil niekoľko štátov Európy. Napríklad : Česko, Poľsko, Maďarsko, Holandsko, Nemecko , Chorvátsko, Portugalsko, Rumunsko, Bielorusko .
Väčšina tancov súboru je spracovaných podľa autentických záberov starých tanečníkov. Prípravkou pre FS Lipovec sú členovia detského folklórneho súboru Lipovček , ktorí sú rozdelení do dvoch skupín.
Prvú skupinu tvoria deti od 4 do 8 rokov. Táto skupina v roku 2015, zvíťazila na okresnej a krajskej súťaží detského folklóru . Na celoslovenskej súťaží v Likavke, sa deti umiestnili v striebornom pasme a získali špeciálnu cenu: Cenu diváka . Týmto úžasným úspechom bolo odmenené úsilie tých, ktorým leží na srdci uchovávanie a rozširovanie ľudových tradícií a popularizácia ľudového umenia najmä medzi mladými ľuďmi.
Druhú skupinu tvoria deti od 9 do 14 rokov. Tu sa učia deti rôzne hry, ktoré v minulosti boli súčasťou každodenného života. Postupne sa učia aj tance, v ktorých sa využívajú jednoduchšie tanečné motívy. Súbor má vo svojom repertoári väčšinou tance zo Zemplína a Šariša , ktoré sú spracované
podľa nositeľov ľudových tradícii. Umeleckými a organizačnými vedúcimi sú manželia Anička a Miro Jenčovi, ktorí sú taktiež choreografmi a výrobcami krojov.

Folklórny súbor Lipovec

Kontaktné údaje:
Jenčo Miroslav,
Kvetná 836,
093 03 Vranov nad Topľou
Tel.: 0907 913 076
E-mail: jencomiroslav@gmail.com,
web: www.fslipovec.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *