Folklórna skupina Bukovina

Folklórna skupina Bukovina pochádza zo Sečovskej Polianky a dostala názov podľa časti lesa, ktorý miestni ľudovo volajú Bukovina. Skupina vznikla v roku 1988 pod vedením Jána Karola ako mužská spevácka skupina. V roku 1995 sa k nim pripojili aj ženy. Pod vedením choreografa Andreja Pačutu pribudli do repertoáru Bukoviny okrem spevu aj tance, čím dostáva dnešnú podobu folklórnej skupiny. Jej zriaďovateľom bola Obec Sečovská Polianka.
Od roku 2011 pracuje ako Občianské združenie „Folklórna skupina BUKOVINA zo Sečovskej Polianky“. Skupina je známa aj v zahraničí. Predstavila sa v Poľsku, Maďarsku, Srbsku, na Ukrajine, Francúzsku a Holandsku. Do svojho repertoáru vyberá piesne a tance z obce a okolia.

V repertoári Bukoviny nájdete pásma „Zakladanie mája“, „Dožinky“, „Vianočné koledy“, „Príprava štedrovečerného stola“, „Jasličkári“, „Vareňe lekváru“, „Čepene nevesty“, a taktiež tance mužský „Verbung“, ženskú „Karičku“, spoločný čardáš, dievčenskú karičku a fľaškový tanec. Počas svojho pôsobenia vydala dve magnetofónové kazety a CD – Kedz v Poľance hraju. Skupina patrila medzi FSK v nahrávke videokazety slovenskej televízie – Zemplínske piesne a tance. K významným osobnostiam tejto skupiny patrí známy spevák Jozef Urban a už nebohý tanečník a hudobník Jozef Vasiľ. Medzi najväčšie úspechy skupiny patrí sedemnásobné víťazstvo na okresnej súťaži hudobného folklóru dospelých Roztoky v Banskom a predstavenie sa v Zlatej cimbalparáde rádia Regina. V súčasnosti má FSK
30 členov. Skupina pracuje pod vedením Márie Hatalovej.

FSK Bukovina

Kontakt:
Mária HATALOVÁ – vedúca skupiny,
hatalova.ousp@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *