Folklórna skupina Bančan

Skupina bola založená v roku 1978, v súčasnosti pôsobí pri MO Matice slovenskej v Banskom, pravda, za výdatnej podpory starostu Štefana Petruňa. Folklóristi sa stretávajú v miestnom kultúrnom dome.
Účinkuje v nej 24 členov prevažne spevákov a speváčok. Skupina sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach, festivaloch a slávnostiach nielen v našom regióne, ale aj mimo neho. Môžu sa pochváliť vystúpeniami na Ukrajine, v Poľsku i Maďarsku. Vo svojom širokom repertoári, ktorého materiál čerpajú zo svojho regiónu majú spracované programové bloky – Od Viľiji do Troch kraľoch, Priadky, Krstiny, Regrúti a Večar na valaľe, súbory piesní – krstinových, svadobných, pijackých, ľúbostných, chrámových a kolied.
Najväčšou pýchou tejto skupiny je pásmo Gubaše a chrámové spevy,
s ktorými už dvakrát vyhrali súťaž o Krištáľovú ozvenu vo viachlasnom chrámovom speve v Telgárte. S pásmom Gubaše sa v roku 2013 predstavili vo vianočnom špeciáli hitparády Kapura v RTVS. V roku 2015 k ich prvému
CD nosiču pribudlo nové s názvom Ej, zahraj mi hudačku. Skupina pracuje pod vedením Kataríny Mitrišinovej. Folklóristi sa stretávajú v miestnom kultúrnom dome.

FSK Bančan

Kontakt:
Katarína MITRIŠINOVÁ – vedúca skupiny,
tel.: 0918 996 777,
e-mail: obecbanske@wmx.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *