Folklórny súbor Vargovčan

Folklórny súbor Vargovčan pracuje v Hanušovciach nad Topľou od roku 2005 pod vedením Jozefa Vargu. Vo svojej tvorbe súbor spracováva folklór
z východného Slovenska a pretvaruje ich do choreografií. V súčasnosti pracuje a pôsobí v meste Hanušovce nad Topľou. Je to mladý folklórny súbor, ktorý počas svojho fungovania získal nové skúsenosti v oblasti tancov, ktoré sú typické pre konkrétne danú krajinu a región. Do tohto súboru prichádzajú mladí ľudia nielen z mesta, ale aj z okolitých dedín, kde je veľa mladých a talentovaných ľudí.
V súčasnosti sa súbor venuje deťom od materskej až po strednú školu a má 173 členov, ktorí spievajú, tancujú a venujú sa divadelnému spracovávaniu zvykov a tradícií. Vo svojej zbierke má súbor tance a spevy hlavne zo Šariša, Spiša, Zemplína a rusínskej oblasti.
Súbor spolupracuje s niekoľkými ľudovými hudbami taktiež s tanečným pedagógom Jurajom Velebírom a zaslúžilou umelkyňou Máriou Mačoškovou.
Súbor je špecifický aj tým, že sa venuje najmä mladým ľuďom, ktorí netancovali v žiadnom súbore, no majú veľkú chuť a elán učiť sa ľudové tance a zachovávať folklórne zvyky a obyčaje našich predkov.
Počas svojho pôsobenia FS Vargovčan navštívil: Poľsko, Českú republiku, Rumunsko, Macedónsko, Bulharsko, Portugalsko, Turecko a Izrael. Tento rok v septembri to bola Južná Kórea, kde bol vybratý medzi 5 najlepších súborov v rámci veľkého festivalu.
Aj tento súbor Vám ponúka svoje vystúpenia na slávnostiach a pri iných príležitostiach.

FS Vragovčan

Kontakt:
e-mail: vargovcan@vargovcan.sk,
tel.: 0907 051 189
Nájdete ho na www.vargovcan.sk,
FB: fs vargovčan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *