Folklórny súbor Rovina

Folklórny súbor Rovina pôsobí v obci Dlhé Klčovo, v rodisku známeho tanečníka a nositeľa ľudových tradícií uja Juraja Šaffu. Vznik súboru sa datuje od 23. januára 2002, kedy sa začalo s prvým náborom budúcich
tanečníkov. Súbor bol pôvodne založený ako detský folklórny súbor Rovinka. Po piatich rokoch sa rozdelil na dve skupiny – DFS Rovinka a FS Rovina. Folklórny súbor Rovina bol oficiálne založený 25. mája 2007
(na Šaffovej ostrohe) na počesť nedožitých sto rokov Juraja Šaffu. Umeleckými a organizačnými vedúcimi a zároveň aj choreografmi boli 10 rokov manželia Anka a Miro Jenčoví. V súčasnosti má súbor 35 tanečníkov, pričom drvivá väčšina sú odchovanci z DFS Rovinka. Všetci zvyknú hovoriť „Rovina ja naša druhá rodina“.

Pravidelne účinkuje na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach v obci, v okrese i mimo neho. Zúčastňuje sa na súťažiach a prehliadkach v rámci okresu, kraja i Slovenska. Tlieskali mu diváci v Poľsku, Maďarsku, Českej republike, Belgicku, Slovinsku, Bulharsku, Rumunsku a Holandsku. V tomto roku súbor predviedol svoje umenie v Grécku. Súbor doprevádza vlastná Ľudová hudba Rovina. K súboru patrí aj spevácka zložka, v ktorej je 15 žien a 13 mužov. Ženská FSK Rovina vznikla v roku 1986 , muži sú o niečo mladší, ich spevácke začiatky sú v roku 2002.

Rovina vydala 3 vlastné CD, v súčasnosti pripravuje štvrté. V súčasnosti už 4 roky pracuje súbor pod vedením Viktora Ťaska .

FS Rovina


Kontakt:
Viktor Ťasko
tel.: 0905 366 270,
e-mail: v.tasko@centrum.sk,
súbor nájdete aj na http://www.dlheklcovo.sk/zivot-v-obci/rovina-fsfsk/
FB: Folklórny súbor Rovina, Dlhé Klčovo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *