Folklórny súbor Bystrančan

Vďaka otvoreniu fabriky Cementáreń v obci Bystré, bol z iniciatívy Jána Feča a Heleny Dzivákovej v jeseni roku 1954 založený Folklórny súbor Cementár. Počas mnohých úspešných rokov sa v súbore vystriedalo množstvo tanečníkov, spevákov a viacero vedúcich. Prvým primášom ľudovej hudby bol Michal David-Tulo, nasledovali Saukulič Ján, Bartolomej Kura, Juraj Husák a Radoslav Kertis.
V roku 1993 prešiel súbor veľkou reorganizáciou a prešiel aj pod obecný úrad Bystré a premenoval sa na FS Bystrančan. Súbor úž dlhé roky svojím umeleckým pôsobením udržiava a propaguje tanečné, spevácke a hudobné prejavy východoslovenských regiónov Šarišskej a Zemplínskej kultúry.
Od svojho vzniku súbor absolvoval množstvo vystúpení doma
aj v zahraničí, na rôznych festivaloch, slávnostiach a súťažiach v bývalom ZSSR, Turecku, Rumunsku, Holandsku, Poľsku, Maďarsku, Grécku, Bulharsku, Nemecku, Taliansku, Ukrajine a v Českej republike.
V súčasnosti pôsobí v súbore cca 30 členov vo veku od 12 do 25 rokov.
V repertoári súboru sú ľudové piesne, rýchle točené čardáše, pomalé párové tance, parobské, čerkané a regrútske tance, dievčenské tance do kruhu, polky, cigánske tance atď. Umeleckým vedúcim súboru je Martin Haľko, vedúcim ľudovej hudby je Mgr.Art Eduard Tokár.
Ako iné súbory aj tento ponúka: požičiavanie kroja na čepčenie nevesty, požičiavanie kroja na vykrúcanie nevesty, začepenie mladej nevesty, fľaškový tanec na svadbách, vystúpenia pri rôznych príležitostiach a slávnostiach.

Folklórny súbor Bystrančan


Kontakty:
Martin Haľko
tel.: 0908 310 167,
e-mail: martin.halko@centrum.sk.
Súbor nájdete aj na www.bystrancan.sk a na FB ako fs bystrančan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *