Ženská spevácka skupina Komanička

Skupinu tvorí 10 žien, vekové rozpätie od 38 do 62 rokov. Sformovala sa v roku 2012 v Zámutove, pôsobí ako občianske združenie. Názov Komanička prevzali z názvu ľudovej piesne Kvitne drobná komanička. Skupina čerpá námety z bohatej tradície Zámutova. S doposiaľ najúspešnejším spracovaným blokom – Vitie vienkov sa predstavili na okresnej súťaži Nositelia tradícií, kde od poroty získali špeciálne ocenenie za interpretáciu zemplínskych svadobných piesní. Pravidelne sa zúčastňujú aj speváckej súťaže Roztoky v Banskom, v repertoári majú aj koledy a rôzne iné piesne pochádzajúce z obce a blízkeho okolia. V roku 2017 sa stali absolútnym víťazom práve na Roztokoch v Banskom.

Skupina má od začiatku vzniku aj vlastnú kroniku. Najnovším úspechom, za program Dožinky, je umiestnenie v striebornom pásme na prehliadke Nositelia tradícií, ktorá sa uskutočnila
v apríli 2018 v Nižnom Hrušove. Skupina sa stretáva každý štvrtok večer v jednom z rodinných domov, ktorý ako občianske múzeum chcú aj prerobiť časom na malé múzeum na uchovávanie miestnych tradícií a zvykov.
Vedúcou skupiny je Mgr. Mária Števanková.

ŽSK Komanička

Kontakt:
Mgr. Mária ŠTEVANKOVÁ – vedúca skupiny,
tel.: 0908 999 775,
e-mail: maria.stevankova@svetzdravia.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *